Business, accounting and economic consultingservices in the field of business

Company formation, ready-made companies, changes in commercial register, liquidation of company, accounting.

Our Services

Who we are who we work for

We have been providing services in the field of business, accounting and economic counsulting for more than 20 years. We helped to establish and start a large number of companies long before the so-called sale of ready-made companies. We were among the first to establish the ready-made company already in 2007. Since than we have sold hundreds of them. We are very happy to meet each client in person and talk to the smallest details before providing the service, so that we can provide the service with quality. Quantity is not our goal. Only a satisfied client will return if needed, and the vast majority of our clients work closely with us on a long-term basis. To achieve the desired result, we work with the best experts in their field. Therefore, when solving the most difficult tasks, our team also includes auditors, tax advisors, lawyers, experts from various fields, interpreters and translators.

Price List of Services

Successful processes

Company formation 500+
Ready-made companies 450+
Accounting services 315
Firm liquidation 120+

About us

I've been working with Mr. Lukas and the Professio staff since 2018 and they exceeded my expectations. With professional advice and excepional attention they gave me the confidence and trust I needed for me and my company to succeed.

Tiago Rodrigues

I entrusted Lukáš Kocún, branch office in Bratislava, with a delicate and difficult task. Step by step he helped me with great professionalism, always helpfully and politely. He found all the legal steps to complete the task as soon as possible. I definitely recommend him as an expert.

Bruno Vaccari Danubiana Investment s.r.o.

So službami spoločnosti PROFESSIO, s.r.o. sme boli viac než spokojný, po priateľskom telefonáte nasledovalo príjemné osobné privítanie v príjemnom prostredí kancelárie firmy, počas spolupráce profesionálny prístup, ako aj pri vybavovaní zadanej veci, tak pri doplňujúcich otázkach, ktoré s pôvodnou problematikou nesúviseli, sme sa dočkali promptných vyčerpávajúcich odpovedí. Od úvodného telefonátu až po uzavretie veci to bolo veľmi ústretové, profesionálne, stopercentné. Ďakujem,

Ing. Peter Nemoga

Spoločnosť PROFESSIO, s.r.o. mi ako likvidátorovi radila ako postupovať s likvidáciou mojej s.r.o. Zabezpečovala pre mňa aj administratívne úkony spojené s likvidáciou a to s maximálnou profesionalitou. Plne som sa na jej služby spoľahol a s jej prácou a výkonom som veľmi spokojný. Zabezpečili, že moja spoločnosť bola vymazaná z obchodného registra za rekordných 6 mesiacov.

Ing. Patrik Závojna ADIPSIA s.r.o. v likvidácii