Podmienky na založenie firiem sa zmenia

Register diskvalifikácií nebude platiť pre štátne podniky

Ministerstvo spravodlivosti (MS) navrhuje vytvoriť dva typy spoločností s ručením obmedzeným (s. r. o.). Podľa vzoru Nemecka by sa mali deliť na tzv. riadne, v ktorých sa v absolútnom vyjadrení zvýši požiadavka na vytváranie základného imania a na start-up spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré bude možné vytvárať už so základnými imaním od jedného eura. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorú vo štvrtok parlament posunul do druhého čítania

Terajšia legislatíva na založenie s. r. o. vyžaduje základné imanie vo výške aspoň 5 000 eur, pričom vklad jedného spoločníka musí byť minimálne 750 eur.

Po novom by sa požiadavka znížila na jedno euro. Aby sa však nezneužívala takáto forma obchodnej spoločnosti, rezort zavádza nové ustanovenia o kríze kapitálovej spoločnosti či obmedzenie vyplácania zisku. Zároveň s. r. o., ktoré nebudú mať základné imanie aspoň 25-tis. eur, budú povinné tento údaj uvádzať na obchodných dokumentoch, pričom takáto spoločnosť môže mať najviac troch spoločníkov.

Založiť s. r. o. so základným imaním vo výške jedného eura, by podľa návrhu rezortu mohlo byť realitou od budúceho roka. "Takáto forma obchodnej spoločnosti sa samozrejme nebude hodiť na akýkoľvek typ podnikania, keďže nie je zrejme možné, aby na spoločnosť s takouto nízkou kapitalizáciou vlastnými zdrojmi nedopadali v podstate ihneď ustanovenia o kríze," podotýka ministerstvo spravodlivosti. 

Novela zavádza aj register diskvalifikácií. Rozhodnutie o vylúčení bude znamenať, že určitá osoba prestáva byť členom štatutárneho orgánu, dozorného orgánu, vedúcim organizačnej zložky podniku, vedúcim podniku zahraničnej osoby alebo prokuristom vo všetkých obchodných spoločnostiach alebo družstvách. Predkladateľ ale nemá ambíciu rozširovať vylúčenie aj na pôsobenie v orgánoch iných právnických osôb (napr. štátny podnik), keďže predpokladá, že ich zakladatelia, resp. spoločníci sú v stave vyvodiť pri porušení povinností adekvátnu zodpovednosť," uvádza rezort spravodlivosti. 

Podľa poslanca Chrena je návrh paškvil

Nezaradený poslanec Martin Chren upozorňuje, že spôsob, akým vláda navrhuje zriadenie jednoeurovej s. r. o. nie je uľahčením, ale ďalšou komplikáciou podnikateľského prostredia. Nové pravidlá podľa neho poškodia aj všetkých doterajších podnikateľov vo forme s. r. o. so základným imaním nižším ako 25-tisíc eur. "Zarobia len účtovníci," konštatoval Chren s tým, že takmer nikomu sa neoplatí zakladať jednoeurovú s. r. o.

"Navyše, všetci súčasní podnikatelia budú tlačení do toho, aby zvyšovali základné imanie až nad 25-tisíc eur," uzavrel Chren. Návrh považuje za paškvil, ktorý sa tvári ako propodnikateľský, pritom paušálne robí zo všetkých podnikateľov podvodníkov. 

Zdroj: SITA, Podnikam.SK

 Späť na Zaujímavosti