Minister Kažimír nevylúčil úpravy v novele zákona o dani z príjmov

Parlament posunul novelu o dani z príjmov do druhého čítania

Návrh zmien v zákone o dani z príjmov putuje do ďalšieho legislatívneho procesu. Poslanci parlamentu totiž v stredu odhlasovali jeho posunutie do druhého čítania. Postačili na to hlasy poslancov vládneho Smeru-SD. Opoziční zákonodarcovia, tak ako sľúbili po stiahnutí poslaneckých návrhov z programu aktuálnej schôdze, nehlasovali.

Už v rozprave v rámci prvého čítania si pritom minister financií Peter Kažimír musel vypočuť spŕšku kritiky od opozičných poslancov. Nepozdáva sa im najmä narastajúce administratívne zaťažovanie podnikateľov a celkovo návrh označujú najmä za snahu vybrať od podnikateľov ďalšie peniaze. Neprešli tak návrhy opozičných poslancov Martina Chrena a Juraja Miškova vrátiť návrh na dopracovanie, resp. nepokračovať v rokovaní o návrhu. Minister financií Peter Kažimír to odmieta a hovorí o zvyšovaní daňovej spravodlivosti a pokračujúcom boji proti daňovým únikom. 

Návrh novely zákona o dani z príjmov tak momentálne prejde relevantnými parlamentnými výbormi a potom sa prerokuje v druhom a treťom čítaní opäť v pléne Národnej rady SR. Niektorí opoziční poslanci avizovali, že v druhom čítaní predložia k návrhu novely pozmeňujúce návrhy. Minister financií Peter Kažimír v rámci rozpravy v prvom čítaní pripustil, že zhruba mesiac, ktorý zostáva do prerokovania zákona v parlamente, využije na podrobné posudzovanie návrhov a nevylúčil ani možné úpravy návrhu. 

Ministerstvo financií SR v návrhu novely zákona o dani z príjmov navrhlo sprísniť definíciu daňových a nedaňových výdavkov. Tie sú podľa ministerstva rizikové z hľadiska ich zneužívania so zámerom ovplyvňovať základ dane. Taktiež chce zaviesť limity pri kúpe vozidla určeného na podnikanie. Novinky v zákone o dani z príjmov prinášajú aj zmeny v odpisovaní hmotného majetku. Rozširuje sa počet odpisových skupín.

Podľa návrhu v prípade využívania presne vymedzeného obstaraného majetku aj na súkromné účely si budú môcť podnikatelia do výdavkov zahrnúť najviac 80 % z obstarávacej ceny. Súčasťou zmien je aj navrhovaná podpora pre podniky zaoberajúce sa výskumom a vývojom. Cieľom zmien je podľa ministerstva podporiť podnikateľské prostredie a zvýšiť daňovú spravodlivosť. 

Zdroj: SITA, Podnikam.SKSpäť na Zaujímavosti